Что будет с газом?

Державна податкова служба, яку в результаті коаліційних політичних домовленостей очолив комуніст Ігор Калетник, сподівається за рахунок «Нафтогазу України» виконати план надходжень до держбюджету за підсумками травня.

«Нафтогаз» планує розмитнити в травні 3 млрд. куб. м газу. Про це заявив начальник Регіональної енергетичної митниці Руслан Черкаський. «Це попередні цифри, вони не підтверджені документально. Митні платежі повинні скласти 1,1 млрд. грн. лише з газу», — заявив він. Чиновник також повідомив, що в квітні було розмитнено всього 773 млн. куб. м газу.

Коментуючи озвучені Черкаським цифри, голова Держмитниці Ігор Калетник зазначив, що розмитнення 3 млрд. куб. м газу в травні дозволить Регіональній енергетичній митниці виконати план надходжень до бюджету за підсумками місяця, який становить 3,747 млрд. грн.

Такий обсяг закупівель російського газу з українського боку підтримується після того, як минулого місяця були внесені поправки до домовленостей між «Нафтогазом» і «Газпромом», підписані в січні 2009 р. за підтримки Юлії Тимошенко, яка обіймала тоді посаду прем’єра, і її російського колеги Володимира Путіна. Після обрання президентом України Віктора Януковича і затвердження складу Кабміну на чолі з Миколою Азаровим, новою владою було актуалізовано питання про зміну умов газової співпраці між Москвою і Києвом, які піддали жорсткій критиці багато експертів (головним чином — через умови ціноутворення, які забезпечували українським споживачам завищену, порівняно з середньоєвропейською, вартість блакитного палива).

За словами глави Мінпаленерго Юрія Бойка, нові доповнення стали «розумним компромісом» двох сторін, що дозволяє Україні розвивати промисловість і закрити газовий баланс, а Росії — отримувати прибуток від продажу газу. А Микола Азаров заявив про те, що економіка України почне зростати, тому вітчизняна промисловість зажадає збільшення обсягів вжитку газу. «Ми розраховуємо на збільшення вжитки газу для виробництва: по-перше, зростатиме наша економіка, а по-друге, аби повною мірою підготуватися до зими, Україні потрібно буде закачати додаткові об’єми газу», — зазначив прем’єр.

Плани Кабміну в перспективі можуть поліпшити показники бухгалтерської звітності «Газпрому». Вчора холдинг оприлюднив фінансові показники, розраховані за російськими стандартами бухобліку, які продемонстрували 10%-ное зниження експорту в країни СНД і Балтії за підсумками першого кварталу 2010 р. (16,343 млрд. куб. м) порівняно з аналогічним періодом минулого року.

В цілому «Газпром» в січні-березні 2010 р. зменшив експорт газу на 29,7% в порівнянні з торішнім показником — до 55,743 млрд. куб. м проти 49,3 млрд. куб. м. Водночас експорт до Західної Європи за січень-березень ц.р. виріс на 26,9% — до 28 млрд. куб. м газу, до Центральної Європи — на 62%, до 11,4 млрд. куб. м.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, мінімум до 2015 р. на європейському газовому ринку спостерігатиметься перенасичення, пропозиція перевищуватиме попит, а розвиток поновлюваних джерел енергії, нетрадиційних джерел газу і розширення постачань зрідженого природного газу призведе до зниження конкурентоспроможності постачальників газу по трубопроводах. На подібну тенденцію звертає увагу Богдан Соколовський, який був представником з питань міжнародної енергобезпеки при президентові Вікторі Ющенку. Тому, за словами експерта, на сьогоднішній день Росію більше цікавить не транзитний потенціал України, а внутрішній ринок вжитку газу. «В цілях збереження свого транзитного потенціалу Україна має бути зацікавлена в посиленні позицій «Газпрому» на європейському ринку, аби українська ГТС як і раніше була затребуваною», — заявив Томек Грабал, експерт з європейського газового ринку з Варшавської школи економіки.

Раніше заступник голови «Газпрому» Олександр Медведєв повідомляв, що в 2010 р. газовий холдинг планує збільшити валютну виручку на 18% — до $50,3 млрд. з $40 млрд. в 2009 р. До показників рекордного 2008 р., коли 1 тис. куб. м газу продавалася за $407, компанія може повернутися протягом найближчих двох років, найпізніше — в 2012 р., прогнозує пан Медведєв.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *