• Сб. Июн 25th, 2022

Походження тризуба на гербі України

Автор:Ukrainian boy

Окт 8, 2016

Герб України. Перша згадка про тризуб, виявлене в літописах, відноситься до X сторіччя. У ті часи він грав роль своєрідного оберега.

Однак, достеменно відомо, що використання знака тризуба має найдавніші корені. Його символіка присутня по всій Європі і Азії і часто зустрічається на просторах лісо-степової зони двох континентів, а особливо на Закавказзі, в Межиріччі, в Індії, в Среднеземноморья, на Подніпров’ї та Прикарпатті.

Часто цю символіку приписують древнім божествам моря (Посейдону, Нептуну). Але неможливо пояснити таку на каменях гір Карпат і Кавказу, континентальної Індії та Пакистану. Як можна пояснити морем її наявність у народів в центрі континентів.

У індусів знаки тризубами, з елементами завитків (деякі сварги-Коловрат), належать божествам-засновникам світобудови (тризуб Шиви).

В Індії — тризуб Шиви символізує, по-перше, три основних аспекти божества — як творця, хранителя і руйнівника. По-друге, його влада над трьома світами — земним, підземним та небесним. І, по-третє, його влада та над часом — справжнім, минулим і майбутнім.

Трішул (Тризуб) — один з основних священних атрибутів Шиви — знак могутності в трьох світах (фізичному, астральному і причинному). Він позначає пробудження, дія і мудрість (ічха, крийя і джнана Шакті) за допомогою яких Шива контролює закони всесвіту. Трішул — знак трьох гілок тантри (вчення тантр діляться на тантри лівої і правої руки, а також серединний шлях), чотирьох станів свідомості (пильнування, сну зі сновидіннями, сну без сновидінь і Турії — трансу, як єдності трьох попередніх).

Три піки представляють три гуни (базові якості природної енергії): саттва (рівновага, ритм, світло), раджас (рух, пристрасть, вогонь) і тамас (спокій, незнання, тьма). Тризуб — атрибут верховної влади Шиви над гунами матеріальної природи. Він править світом через ці три гуни і одночасно перебуває поза ними досяжності.

Висновок: Тризуб — знак могутності в трьох світах (фізичному, астральному і причинному).

За часів Київської Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Його зображують на монетах, печатках, посуді, настінних розписах. Відомо, що київський князь Володимир Святослав (980-1015) карбував тризуб на монетах, на яких одного боку зображувався його портрет, а з іншого тризуб з написом «Володимир на престолі, а це його срібло».

Цей же знак був знайдений і на монетах князя Ярослава Мудрого, а також в гербі його дочки Анни Ярославни — королеви Франції. Інформація з grandukraine.com. Але з початком періоду феодальної роздробленості Русі тризуб поступово зник як символ державності. Повернення його як українського символу відбулося лише в 1918 році, після проголошення Української Народної Республіки. У 20- 30-х роках XX століття символіку з тризубом використовували різні політичні організації Західної України і Північної Буковини.

Малый герб Украины

Сьогодні як Малий Герб України він зображується в назвах установ, на грамотах, печатках, грошових знаках і т. Д. Тризуб є і складовою частиною проекту Великого Герба держави, який був запропонований в 1997 році. У цьому проекті можна побачити ще два історичних символу, поширені на українських землях.

Проект Державного Герба України, запропонований М. Грушевським. З них — «козак з мушкетом» — довгий час був гербом Війська Запорозького. За більш ніж 400 років свого існування зображення козака змінювалося, відображаючи характерні особливості часу і місцеві ознаки, художню вишуканість стилю українського бароко. У цьому легко переконатися, якщо порівняти зображення самого першого герба з козаком і сучасне зображення. Але суть його як загальнонаціонального і етнічного символу залишилася незмінною. Часом появи геральдичного, т. Е. Гербового зображення козака з мушкетом історики схильні вважати 1576 рік. Саме тоді, згідно з літописом Г. Грабянки, польський король Стефан Баторій надав запорізькому гетьману право використовувати «на друку герб — лицар з самопалом». Протягом 1595-1764 років цей герб був присутній на печатках двадцяти гетьманів України. Використовували його як герб і під час національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького.

Большой Герб Украины (проект)
Большой Герб Украины (проект)

Другою складовою частиною Великого Герба України є зображення коронованого лева. Це один з традиційних і найдавніших геральдичних знаків. На українських землях він з’явився спочатку на печатках галицьких князів. Згодом цей знак став територіально-династичним. У XIV столітті, в період найбільшого розквіту Галицько-Волинської держави, зображення лева набуло значення державного герба. Разом з тим воно є гербом міста Львова. Всі ці складові частини Великого Герба України повинні бути з’єднані князівським вінцем. Він вказує на витоки української державності — Київську Русь — і є символом суверенітету і вікових державних традиції. До речі, вінець князя Володимира зображений на сучасних грошових одиницях України, а саме — на купюрі номіналом в одну гривню. Композицію Великого Герба України пропонується прикрасити стрічкою, розфарбованої в національні кольори, написом «Воля. Згода. Добро », і зображенням загальновизнаних рослинних символів країни — кистей калини в поєднанні з пшеничним колоссям. Вони є символами щедрості і багатства української землі, добробуту, миролюбного характеру її народу. Взагалі Герб, за задумом авторів, повинен з’єднати в собі символи головних етапів становлення і розвитку нашої державності, демократичного республіканського устрою на всіх українських землях.

Вперше про золотом леві згадується в хроніці Зиморовича. Вона сповіщає про те, що князь Данило Галицький, заснувавши у 1256 році місто, назвав його на честь свого сина Лева, місто Львів, і дарував його жителям герб із зображенням Золотого лева на синьому полі. А коли 1410 року львівське ополчення брало участь у Грюнвальдській битві, то виступало під синьою хоругвою з левом, що піднімається на скелю. Пізніше цей знак став гербом Руського воєводства, утвореного в 1434 рік В нього входили Львівська, Галицька і інші українські землі. 28 січня 1992 був затверджений.

Один комментарий к “Походження тризуба на гербі України”
  1. Надзвичайно цікава, хороша
    робота, а також спасибі за обмін
    такого великого блог.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.