9 цікавих фактів про козаків

Козаки пишут письмо турецкому султану.

9 цікавих фактів з життя козаків.

1. Знаменитий довгий чуб оселедець — це особливо важливий атрибут зовнішності запорізького козака. Відрощували його лише досвідчені і загартовані в боях запорожці. Сенс в нього закладали сакральний: досвідчений козак в результаті свої пригоди був занадто грішний, і пекла йому було не уникнути; лише за довгий чуб, за легендою, милостивий Бог міг витягнути його з пекельних котлів.

2. Знаменитий лист, написаний козаками турецькому султану Мехмеду IV, містило близько двох з половиною десятків грубих образ. Відмовляючи султану на вимогу припинити напади, запорожці переінакшили все його численні титули, перетворивши їх в знущальні образи, супроводжувані абстрактними нецензурними висловлюваннями.

3. Козаки в Запорізькій Січі, крім безлічі інших самоназв, називалися «лицарство». А осягнути військові порядки в Січі означало вивчитися «січового лицарства».

4. Українське козацтво як термін з’явилося тільки в історіографії XX століття. За часів існування Січі козаків цих місць називали або дніпровськими, або запорізькими.

5. За найбільш поширеною версією, своєю назвою Січ зобов’язана навколишнього адміністративний центр частоколу, який мав гострі засеченія краю. Слово «Запоріжжя» ж з’явилося завдяки розташуванню укріплень — за порогами Дніпра.

6. Не тільки українці становили основу населення Січі. Тут було чимало росіян, поляків, білорусів. Іноді, на умовах прихильності православ’ю, туди потрапляли навіть татари, турки, вірмени і литвини.

7. Засновник фортеці на острові Мала Хортиця (з’явилася в 1552 році — прообраз Запорізької Січі) Дмитро Вишневецький був родичем тодішнього царя Русі Івана Грозного. Незабаром запорізькі козаки разом з московським військом пішли на Кримське ханство, а їх зміцнення стали важливим державним форпостом.

8. За вбивство одного козака іншим злочинця чекала жорстока кара — його закопували живцем разом з убитим. Проте, найстрашнішим злочином вважалося злодійство всередині Січі. Навіть сама незначна крадіжка каралася стратою.

9. Хоча запорізькі козаки і були глибоко релігійними православними віруючими, пошаною тут користувалися химородник, також звані характерники. Це були, як там не є, козацькі чаклуни. Вони займалися ясновидінням, ліками і психологією. За легендами вони могли навіть проходити крізь стіни і перетворюватися в тварин.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *