• Вт. Июн 28th, 2022

Петр Дорошенко гетьман и песня «ОЙ НА ГОРІ ТА ЖЕНЦІ ЖНУТЬ»

Автор:Ukrainian boy

Окт 10, 2015

Кто такой Петр Дорошенко и какой след он оставил в истории Украины. 

***

Петро Дорофійович Дорошенко був гетьманом Правобережної України в 1665—1676 рр. Цей час зробив його одним з найпомітніших героїв української історії. З усіх українських лідерів тієї епохи він, мабуть, більше за всіх заслуговує на титул спадкоємця Богдана Хмельницького — і як дипломат, і як воєначальник.

Дорошенко хотів возз’єднання розірваної на дві частини України та визнання її іншими країнами.

Але знайти спосіб здійснення цієї мрії, який влаштував би все населення країни і правителів країн-сусідок, та уникнути при цьому жорстокості і крові було неймовірно тяжко. Дорошенкові цього зробити не вдалося, але він назавжди залишився в пам’яті українського народу та козацтва. Вважається, що Петру Дорошенку присвячені рядки в народній козацької пісні:

ОЙ НА ГОРІ ТА ЖЕНЦІ ЖНУТЬ

Ой на горі та женці жнуть,

А попід горою,

Яром-долиною

Козаки йдуть.

Гей, долиною, гей,

Широкою козаки йдуть.

Гей, долиною, гей,

Широкою козаки йдуть.

Попереду Дорошенко

Веде своє військо,

Військо запорізьке

Хорошенько.

Гей, долиною, гей,

Широкою хорошенько.

Гей, долиною, гей,

Широкою хорошенько.

Посередині пан хорунжий,

Під ним кониченько,

Під ним вороненький

Сильно дужий.

Гей, долиною, гей,

Широкою сильно дужий.

Гей, долиною, гей,

Широкою сильно дужий.

А позаду Сагайдачний,

Що проміняв жінку

На тютюн та люльку,

Необачний.

Красива пісня, але на жаль, співається в ній про Михайла Дорошенка, дідуся Петра Дорошенка. А пісня присвячена великої Хотинська битві 1621року.

Коли українські козаки билися разом з польськими шляхтичами проти турецької армії і перемогли. Але перемога коштувала життя багатьох козаків. Український народ оспівував своих ватажків. Загальне незадоволення росло і згодом виливалося в піснях, зокрема в деяких варіантах пісні «Ой на горі та женці жнуть». Крім того, що гетьмана Сагайдачного названо в них «необачним», його як героя народні співці понизили ще й у славі — відсунули на задній план.

Более подробно о песне «Ой на горі та женці жнуть».

Вторая половина XVII века в истории Украины

Один комментарий к “Петр Дорошенко гетьман и песня «ОЙ НА ГОРІ ТА ЖЕНЦІ ЖНУТЬ»”
  1. Не згоден з тлумаченням, що Гетьман Сагайдачний названий тут «необачним» в розумінні «нерозумним» або навіть «глупим». Це безсумнівний герой та переможець багатьох битв та походів?!? Звитяга якого аж ніяк не піддавалася сумніву навіть його ворогами?! Справжнє тлумачення підказує польське слово «nieobecni»(«відсутній») , що є спорідненим з українським і 16-17ст використовувалось також у значенні «невидимий», тобто «незрімий». Народ без сумніву сподівався, що гетьман Петро Дорошенко, (а не його хоч і героїчний але не такий відомий дід Михайло) за допомогою «необачного», але завжди в подумках і у серцях козаків присутнього гетьмана Коношевіча Сагайдачного переможе усіх своїх ворогів.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.