• Сб. Июн 25th, 2022

Українська революція

Автор:Ukrainian boy

Мар 19, 2017

Що таке «українська революція 1917 року»?
З ініціативи Українського інституту національної пам’яті 13 березня в країні відзначається 100-річчя початку Української революції 1917-1921 років.

Для школярів України всіх поколінь, хоч закінчили радянську школу, хоч в 2016 році, термін «українська революція» стосовно до 1917 року — новий — і кілька ріже слух. Бо нас вчили в школі, що в 1917 році відбулася Велика Жовтнева соціалістична революція.

Так що ж таке «Українська революція» за поданням директора Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича? Які її досягнення? Які події відбувалися на території сучасної України 100 років тому? І як держава відзначатиме цей ювілей?

Постараємося неупереджено відповісти на ці та інші питання.

Створений з ініціативи В. А. Ющенко Український інститут національної пам’яті з основними завданнями «відтворення справедливої історії української нації» і «формування і реалізація державної політики в цьому напрямку» вважає, що початок української революції пов’язане зі створенням Української Центральної Ради на чолі з Михайлом Грушевським в березні 1917 року.

«В ході революції український народ вперше в ХХ столітті створив суверенна національна держава з усіма необхідними ознаками: територія, кордони, символи, органи влади, армія, гроші, мова. Створенням Української Народної Республіки, Української Держави і Західно-Української Народної республіки українці підтвердили свій потенціал створення національної державності », — йдеться на сайті УІНП.

Події, що відбувалися в Україні в 1917-1921 роках, називали українською революцією здавна лише історики в українській діаспорі. Радянська історіографія виділяла події в Україні, як окремі, в загальному контексті «Велика Жовтнева соціалістична революція» і «громадянська війна».

Сучасні українські історики виділили кілька етапів революції 1917-1921 років:
— Березень 1917 — квітень 1918 року, коли була створена і функціонувала Українська Центральна Рада, проголошувалися її Універсали;
— 29 листопад — 14 січень 1918 — правління гетьмана Павла Скоропадського;
— Грудень 1918 — листопад 1921. Имено в цей період йшло встановлення влади Директорії УНР, розгортання і загибель починань зі створення української державності.

Як характеризують ці етапи сучасні українські історіографи?

Перший етап Української революції почався відразу після перемоги Лютневої революції в Петрограді. Створюється в Києві Українська Центральна Рада (УЦР), яка незабаром з київської стає всеукраїнською (після Всеукраїнського національного конгресу). У Першому Універсалі УЦР заявила про політичну мету — отримання української автономії в складі федеративної Російської республіки. Автономна Україна, за задумом авторів Універсалу, повинна була включати території, де українці становили більшість населенія.3e2e5042d0

Цей етап характеризується також тим, що в багатьох містах люди збиралися на мітинги і визначалися в визнання або невизнання УНР, проводили дискусії, часом дуже гострі, в армії і на флоті, в підрозділах, що дислокувалися на території сучасної України.

Після Жовтневої революції в Петрограді і приходу до влади більшовиків надії УЦР на демократичні перетворення в Росії розвіялися, і Третій Універсал став більш категоричним: вже не йшлося про автономію, а проголошувалася Українська Народна Республіка (УНР), чого більшовики прийняти не могли. У розпал бойових дій УЦР проголосила незалежність УНР. Під натиском Червоної Армії українським військам довелося відступити. Однак 30 держав УНР визнали і деякий час підтримували.

З квітня по грудень 1918 року прийшов до влади гетьман Павло Скоропадський спробував зміцнити основи української державності. В період Гетьманату було створено більш-менш дієва регіональна адміністрація, велися переговори про входження до складу Української держави Криму та Кубані. Гетьман не встиг завершити амбіцозную військову реформу. Нащадкам від нього дістався створений в епоху Гетьманату Кам’янець-Подільський університет, Академія наук, закладені основи Української автокефальної православної церкви. 20a3c719d4

Починається третій етап — етап Директорії, якій належить ідея Соборності України, що завершилася Актом злуки УНР із Західно-Українською Народною Республікою (ЗУНР). У Паризькій мирній конференції, де вирішувалася доля учасників першої світової війни, брала участь і українська делегація. В цьому періоді УНР вела бої за свою незалежність і територіальну цілісність. Контрнаступу армії УНР в березні 1919 року, офензива (наступ) на напрямку Київ-Одеса, перший Зимовий похід, Варшавська угода, що створювала фундамент українсько-польського альянсу, не увінчалися успіхом. Ризький мир, підписаний у березні 1921 року між радянськими урядами Росії та України і Польщею, фактично поховав самостійного плани урядів УНР і ЗУНР.

Українська політична еліта того часу не змогла втілити в життя ідею української державності. Країни-переможці в Першій світовій війні не бажали бачити Україну самостійною державою — це геополітичний фактор. Однак були причини і внутрішнього характеру: недостатня консолідація громадських мас, гострі ідейні суперечності політичної верхівки, недооцінка збройних сил у захисті державного суверенітету, слабкість мобілізаційних зусиль урядів, прорахунки у виборі стратегічних союзників …

Ось такий проект 100-річчя Української революції Інституту національної пам’яті України, піднятий до святкування на державному рівні. А Нацбанк України вже з 21 березня випускає пам’ятну монету, присвячену цій даті.

13 березня 2017 року державний секретар Міністерства інформаційної політики (МІП) України Артем Біденко на прес-конференції в Києві сказав: «На нашу думку, за цей рік, за найближчі чотири роки, необхідно перенести питання Української революції 1917-1921 років в масову культуру, зробити її не просто елементом шкільної програми 9-11 класів, а частиною певного розуміння героїзму українців, яке накладалося б на ті архетипи, які у нас є ».

Що ж, старшому поколінню доведеться переосмислити події тих років, а молодому — вивчати нові етапи історії на відповідних уроках.

Фото: плакати 1917 року через Держархіву Львівської області

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.