• Сб. Июн 25th, 2022

Опале листя — шкода чи користь?

Автор:Ukrainian boy

Ноя 15, 2016

Опале листя … це така ж частина кругообігу життя, як набрякання бруньок, як цвітіння квітів, як дозрівання плодів.
Сама постановка питання, «Опале листя — шкода чи користь» неправильна в корені. Чи шкідливий або корисний дощ, чи шкідливий або корисний сніг, вітер? Як може бути шкода від самого природного явища  життя рослин на землі?

Опале листя під ногами…

Опале листя пiд ногами,
Дари яскраві листопаду.
В шалених кольорах пейзажу-
Зелене, жовте i багряне…

Підставлю догори долоні,
Туману краплю підхоплю,
Я так красу Землі люблю:
Навіки у її полоні!

Вже нiч торкається вiкна,
Нiчну постiль готує тиша,
Вологу темряву колише,
Й неспішно гамір поглина…

З небес пролльють дощі cумні,
Не переймайся за дощі!
Хай сонце сяє  у душі,
Хай сни насняться чарівні!

І луки квітнуть по весні…

Автор вірша: Виктория Русич

КОРИСНІ ЯКОСТІ ОПАЛОГО ЛИСТЯ.
•Листя, що обпадає восени з дерев, – не сміття. Розкладаючись в грунті, вони додають в неї мінеральні і органічні речовини, накопичені за літо.
•Жилки листа, що поволі розкладаються, структурують грунт, покращуючи його якість.

•Поступова деструкція опалого листя створює умови для розвитку грунтової мікрофлори і фауни, яка, з одного боку, виконує роботу по переробці листя, з іншого боку, перешкоджає розвитку патогенних для дерев організмів (грибкові, бактерійні захворювання дерев).
У лісі ніхто не готує грунт – природа робить її сама з щорічно отримуваного матеріалу – опалого листя. Лісова підстилка – фабрика по виготовленню лісового грунту, що живить дерева і що оберігає їх здоров’я.

В найбільш відвідуваних міських парках залишення листя під деревами дає тільки сприятливі результати – поліпшення здоров’я дерев, якості грунтів, поселення птахів і білок.

ШКІДЛИВІ ЯКОСТІ ОПАЛОГО ЛИСТЯ.
•Міські зелені насадження отримують цілий комплекс забруднювачів з повітря, які проникають в листя і із забруднених грунтів і вод.
Який вигляд має листя,що пролежало зиму на газонах?

•Спресовану під снігом кірку, дотик до якої голіруч може викликати опік шкіри! Залишати таку підстилку і дозволити їй включатися далі в грунт – це більше шкода, чим користь для рослин. Добре відомо, що важкі метали і багато інших забруднювачів сильно самі по собі скорочують термін життя дерев і чагарників, а також викликають ослаблення стійкості до хвороб і шкідників.
Друга група аргументів – санітарно-гігієнічна.

В більшості випадків опале листя дуже швидко стає сумішшю листя і різноманітного побутового сміття, яке протягом зими активно накопичується, змішуючись з листям і створює  сприятливе місце  існування для щурів і небезпечних інфекцій, що ними розносяться.

Третя група аргументів – збереження газонів.

Повноцінні газони в місті необхідні як з естетичної, так і з екологічної точки зору. У газону строгі вимоги до того, хто його доглядає, і одна з обов’язкових умов – газон повинен бути восени очищений від опалого листя. Газон, на якому залишили листя на зиму, випріває і сильно втрачає в якості. Професійні садівники затверджують – дерево і газон завжди знаходяться в конфлікті. Вони – жителі різних екосистем.

Як поступати з опалим листям міських дерев?

•Міські зелені насадження, найбільш відповідальні по місцеположенню і цінності, – це парадні місця міста, і вони повинні мати газони високої естетичної цінності. Осіннє прибирання листя на них обов’язкове.

Один комментарий к “Опале листя — шкода чи користь?”

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.